Rekultywacja nieczynnych kopalni

Rekultywacja kopalni Faro

Wyzwanie

Kopalnia Faro była kiedyś największą odkrywkową kopalnią ołowiu i cynku na świecie, natomiast obecnie jest to miejsce jednego z najbardziej złożonych projektów rekultywacji opuszczonych kopalni w Kanadzie. Kopalnia zajmuje obszar 25 km2, czyli mniej więcej tyle, ile miasto Victoria w Kolumbii Brytyjskiej i jest zlokalizowana w południowo-środkowym Jukonie, w pobliżu miasta Faro, na terytorium Kaska Nations i w górę rzeki od Selkirk First Nation.
Ustalono, że istnieje pilna potrzeba pobrania wody z wyrobiska, aby zapewnić, że nie dojdzie do naruszenia stanu wody, mającego wpływ na kopalnię. Istniejąca oczyszczalnia wymagała naprawy, więc zdecydowano się na budowę nowej instalacji oczyszczania, która pozwoli na dalsze odprowadzanie wód kopalnianych przy jednoczesnym spełnieniu surowych wytycznych dotyczących ochrony środowiska..

Projekt

Klient wymagał rozwiązania pozwalającego na oczyszczanie wody z szybu Faro, ale również dającego możliwość uzdatniania wód pochodzących z innych źródeł znajdujących się na terenie kopalni. Ze względu na rosnący poziom wody w wyrobisku i zły stan istniejącej oczyszczalni, uznano za konieczne opracowanie strategii, umożliwiającej  kontynuację oczyszczania wód wyrobiska w ramach ogólnej rekultywacji obiektu. Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych testów w laboratoriach Veolii,  zaprojektowany schemat oczyszczania został przedstawiony firmie konsultingowej nadzorującej działania na terenach kopalni Faro w 2014 roku.

Rozwiązanie

Na potrzeby rekultywacji silnie zanieczyszczonego szybu Faro Veolia zaprojektowała i zbudowała tymczasową instalację do usuwania metali ciężkich  z wody. Prace testowe wykonane przez Veolia potwierdziły, że instalacja będzie w stanie oczyszczać również inne wody z kopalni lub kombinację trzech wód źródłowych. Testy te potwierdziły również optymalizację chemiczną, zgodnie z którą koagulant nie był wymagany ze względu na żelazo już obecne w wodzie.

  • Modułowe reaktory z napowietrzaniem dla utleniania żelaza 
  • Modułowe reaktory do dozowania wapna i regulacji pH
  • Usuwanie zawiesiny (TSS) i metali przy użyciu wysokowydajnej koagulacji objętościowej ACTIFLO 
  • Zbiorniki do podawania środków chemicznych, szafki elektryczne
  • Budynek wraz z instalacją mechaniczną i elektryczną

Rezultaty

Oczyszczalnia została zrealizowana w oparciu o 2 kontrakty. Pierwszy z nich dotyczył dostawy urządzeń, aby umożliwić szybkie wykonanie systemu oczyszczania, budowanego w zakładzie produkcyjnym Veolia w Montrealu.
Kontrakt na dostawę urządzeń został podpisany w kwietniu 2014 r., a pierwsza dostawa nastąpiła już w czerwcu 2014 r. Drugi z kontraktów - na projekt budowlany, został podpisany w maju 2014 r., a budowa zakończyła się w październiku 2014 r.

Efektywność oczyszczalni nie tylko spełniła wszystkie kryteria dotyczące zrzutu metali ciężkich, ale także pozwoliła na dłuższe okresy oczyszczania i większe pobory wody z szybu Faro. System jest nadal w eksploatacji.

Klient

Rząd Jukonu - działający jako pełnomocnik rządu kanadyjskiego, współpracujący z dużą firmą konsultingową w celu oceny potrzeb w zakresie tymczasowego uzdatniania wody na terenie opuszczonej kopalni Faro w 2014 r.

Główne założenia

Do usuwania metali ciężkich z wód przeznaczonych do zrzutu do środowiska była wymagana niezawodna, solidna i sprawdzona technologia o małej powierzchni. Prace musiały zostać zakończone w bardzo szybkim czasie, aby zapobiec ewentualnemu przedostaniu się wody z istniejącego wyrobiska do lokalnego środowiska.

Skontaktuj się z nami:

Formularz kontaktowy