Cella™ to nowa technologia bazująca na biofilmie zapewniająca wydajne i zrównoważone oczyszczanie ścieków.
Przegląd
CellaTM to nowa technologia bazująca na biofilmie, stworzona z myślą o zrównoważonym rozwoju, ponownym wykorzystaniu i zapewnieniu czystej wody dla przyszłych pokoleń. Zaprojektowana w celu maksymalizacji efektywności energetycznej i odzysku w postaci biogazu z nadmiernej biomasy, Cella promuje dodatni bilans energetyczny w oczyszczalniach ścieków. Ponadto technologia ta ułatwia integrację biologicznego usuwania fosforu w procesie oczyszczania, zmniejszając zależność od środków chemicznych do strącania fosforanów.
Jak działa Cella™?
Cella wykorzystuje technologię reaktora z zawieszonym złożem biologicznym (MBBR), zapewniając jednocześnie dodatkowe korzyści, w tym rozwiązanie typu “wszystko w jednym” do usuwania węgla, azotu i fosforu przy wykorzystaniu nowego materiału nośnego (AnoxK™C) pochodzenia biologicznego do rozwoju biofilmu. Odkryta powierzchnia ułatwia wydajny transfer masowy do i z biofilmu, co skutkuje wysoce skutecznym procesem, który może obsługiwać wysokie wskaźniki obciążenia w niewielkich kubaturach.
Cella łączy elastyczność procesu osadu czynnego z kompaktowością i stabilnością procesów bazujących na biofilmie - w jednym i tym samym zbiorniku.

Jak działa Cella™?
Cechy i korzyści

Wartościowe rozwiązanie dla gmin
w dążeniu do dekarbonizacji

Minimalizacja zużycia zasobów kopalnych
Pozwala na integrację zasad gospodarki obiegu zamkniętego w oczyszczaniu biologicznym opartym na biofilmie

Maksymalizacja wydajności energetycznej i odzysk energii
Biogaz z nadmiernej biomasy, wspiera dodatni bilans energetyczny w oczyszczalniach ścieków

Ułatwia integrację biologicznego usuwania fosforu
Zmniejsza zależność od środków chemicznych do strącania fosforanów

Elastyczna, prosta i niezawodna eksploatacja
AnoxK™C zapewnia dużą odkrytą powierzchnię dla wzrostu biofilmu ze względu na jego niewielki rozmiar rzędu milimetra, co prowadzi do łatwego przenoszenia zanieczyszczeń do i z biofilmu

Rozwiązanie typu “wszystko w jednym”
Jednoczesne biologiczne oczyszczanie ścieków z węgla, azotu i fosforu

Wydajny proces
Zapewnia wysokie wskaźniki obciążenia w niewielkich kubaturach, spełniając rygorystyczne normy odprowadzania
ścieków
Zastosowanie
Serwis
Pytania i odpowiedzi na temat Cella™
Jakie są korzyści z oczyszczania biologicznego?
Biologiczne oczyszczanie ścieków oferuje różne korzyści, w tym skuteczną eliminację zanieczyszczeń, co ma korzystny wpływ na środowisko. Zmniejsza się również koszt procesu, ponieważ oczyszczanie biologiczne jest tańsze niż oczyszczanie fizykochemiczne.
Technologia Cella™ firmy AnoxKaldnes wykorzystuje siły natury do udoskonalenia zrównoważonego oczyszczania ścieków przy niskich kosztach, wysokiej jakości i minimalnym wpływie na środowisko.
W jaki sposób biofilm w Cella™ jest wykorzystywany do oczyszczania ścieków?
Cella to technologia, w której mikroorganizmy rosną na zewnętrznej powierzchni materiału nośnego, tworząc biofilm. Mikroorganizmy te rozwijają się dzięki usuwaniu zanieczyszczeń ze ścieków, które wykorzystują jako źródło pożywienia. Usuwając te zanieczyszczenia, mikroorganizmy oczyszczają ścieki do wymaganych parametrów oczyszczania. Niektóre z tych mikroorganizmów wymagają bardzo specyficznych warunków, które są zapewnione w biofilmie, który chroni je przed zewnętrznymi warunkami hamującymi.
W biofilmie mikroorganizmy mogą rosnąć w warstwach lub strefach w różnych warunkach w zależności od grubości biofilmu (tlenowe, anoksyczne, beztlenowe), co pozwala na skuteczne i kompleksowe oczyszczanie ścieków z węgla, azotu i fosforu.
Cella™ to nowa technologia bazująca na biofilmie, zapewniająca wydajne i zrównoważone oczyszczanie ścieków.
Jak działa biologiczne usuwanie fosforu?
Biologiczne usuwanie fosforu odbywa się na powierzchni biofilmu poprzez stymulowanie wzrostu bakterii gromadzących fosfor w warunkach beztlenowych i tlenowych przy dostępności łatwo rozkładalnego węgla.
W Cella™ fosfor gromadzi się wewnątrz mikroorganizmów w biofilmie, a dzięki naturalnemu odrywaniu się biofilmu nadmiar biomasy zawierającej fosfor opuszcza proces w postaci zawiesiny. Po oddzieleniu zawieszonych substancji stałych w ściekach odpływających z procesu oczyszczania pozostaje pożądany niski poziom fosforu.
Studium Przypadku

Oczyszczalnia ścieków w Svinninge niedaleko Holbæk w Danii, obsługiwana przez Fors A/S, jest w trakcie rozbudowy ze względu na przekroczenie przepustowości i przewidywany wzrost obciążenia w przyszłości.
Na potrzeby tego projektu firmy AnoxKaldnes i Kruger A/S zaproponowały technologię rozwiązanie Cella ze względu na jej wydajność, niewielki ślad węglowy jak i dbałość o zrównoważony rozwój.
Projekt ten jest wspierany przez duńskie fundusze krajowe w ramach Programu Rozwoju i Demonstracji Technologii Środowiskowych (MUDP).